Aktualności

Spotkanie Przedstawicieli Związków NGO z Minister Agnieszką Buczyńską

Spotkanie Przedstawicieli Związków NGO z Minister Agnieszką Buczyńską
Data publikacji
calendar 21 grudnia 2023
Autor publikacji
calendar Zespół KIPR

W skrócie

W środę (20.12.2023 r.) przedstawiciele największych związków organizacji pozarządowych uczestniczyli w spotkaniu z nowo zaprzysiężoną Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Przewodniczącą Komitetu Pożytku Publicznego, Panią Agnieszką Buczyńską.

Nasi przedstawiciele, Paweł Kwaśniak – Prezes Zarządu KIPR oraz Szymon Dziubicki – Ekspert KIPR, mieli okazję przedstawić kilka istotnych kwestii dla trzeciego sektora.

Nasz głos skupił się na trzech istotnych zagadnieniach:

  • Oskładkowania wszystkich umów zlecenia w NGO, wynikające z konieczności implementacji do polskiego prawa Kamienia Milowego nr A71G.
  • Interpretowania podatku VAT jako dopłaty do ceny przez administrację skarbową. Niektóre urzędy podatkowe uznają dotację jako „dopłatę do ceny” i w konsekwencji oczekują od organizacji pozarządowych opłacania podatku VAT.
  • Czasochłonnego procesu zawierania umów o finansowanie i wypłacania środków NGO przez niektóre instytucje.

W trakcie spotkania wyraziliśmy przekonanie, że współpraca pomiędzy resortem a organizacjami społecznymi jest kluczowa dla budowania lepszego społeczeństwa. Cieszymy się z możliwości przedstawienia naszych postulatów oraz otwartości na współpracę.

Dziękujemy Pani Minister Buczyńskiej za zaproszenie i zaangażowanie w dialog na rzecz wspólnego dobra!

Zdjęcia: KPRM

Powiązane tematy