W 132. dzień inwacji rosyjskiej na Ukrainę, czyli 5 lipca, spotkaliśmy się z dziennikarzem Jakubem Maciejewskim w gronie organizacji pozarządowych w Świetlicy Wolności. Rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić jako organizacje pozarządowe dla Ukrainy teraz, po kilku miesiącach wojny.
Od 2017 roku aktywnie działamy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce
Wesprzyj nasW 132. dzień inwacji rosyjskiej na Ukrainę, czyli 5 lipca, spotkaliśmy się z dziennikarzem Jakubem Maciejewskim w gronie organizacji pozarządowych w Świetlicy Wolności. Rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić jako organizacje pozarządowe dla Ukrainy teraz, po kilku miesiącach wojny.
Jakub Maciejewski opowiedział uczestnikom spotkania, jak wyglądają realia wojenne u naszych wschodnich sąsiadów. Redaktor spędził ponad dwa miesiące jako korespondent wojenny w Ukrainie, m.in. był w Kijowie oraz na froncie w Donbasie. Wskazywał m.in. jak dystrybuowana jest pomoc humanitarna oraz czego najbardziej potrzeba w kraju ogarniętym wojną. Nie zabrakło także informacji na temat codzienności żołnierzy na froncie.
Po prelekcji redaktora Maciejewskiego nastąpiła część networkingowa. Głównym tematem rozmów była rola NGO w organizowaniu pomocy. Uczestnicy wraz z gościem wydarzenia zastanawiali się, jak mądrze pomagać Ukrainie oraz w jaki sposób pomoc koordynować, by podejmowane działania były jak najbardziej efektywne. Redaktor Maciejewski wspomniał o ogromnej roli polskich stowarzyszeń i fundacji. Zebrani dyskutowali także o problemach związanych z logistyką i komunikacją pomiędzy organizacjami.
Główny wniosek płynący ze spotkania to że warto działać wspólnie – zwłaszcza na rzecz naszych wschodnich sąsiadów, którzy mierzą się z inwazją zbrojną na ich kraj. Dobrze jest uświadomić sobie, jak ogromną rolę odgrywa polski sektor pozarządowy w pomocy Ukrainie.
Wydarzenie sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.