Data publikacji
calendar 7 stycznia 2022
Autor publikacji
calendar Zespół KIPR

W skrócie

  • Podwyżka cen energii oraz gazu negatywnie odbije się na organizacjach, które posiadają lub wynajmują siedzibę.
  • Proponowana przez rząd tarcza antyinflacyjna łagodząca skutki podwyżki rachunków nie obejmie w obecnym kształcie NGO.

Nowy Rok to dla organizacji pozarządowych… wyższe rachunki za prąd i gaz! Zapłacimy nawet o 20% więcej i aktualnie ustawodawca nie objął stowarzyszeń czy fundacji tzw. tarczą antyinflacyjną.

To zła wiadomość dla tych organizacji, które mają lub wynajmują siedzibę. Należy przygotować się na znaczne zwiększenie kosztów energii oraz gazu. Podwyżka cen prądu w 2022 roku wyniesie około 24 proc., a ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosną o około 54 proc.*!

Aby przeciwdziałać skutkom rosnących cen, w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej ustawodawca przewidział obniżenie w pierwszym kwartale 2022 roku stawki podatku VAT na sprzedaż energii z 23 do 5 proc. oraz zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca marca 2022 r. Co należy zaznaczyć – tarcza NIE obejmuje w obecnym kształcie organizacji pozarządowych! To z kolei oznacza, że nie będą one mogły skorzystać z obniżki podatku ani zwolnień podatkowych przewidzianych w tarczy.

Biorąc pod uwagę powyższe, chcemy zapytać Wam w ankiecie kilka pytań dot. opłacanych przez Was rachunków. Dane posłużą Fundacji Regionalne Centrum Rozwoju, która na ich podstawie chce wystosować interwencję mającą na celu objęcie NGO tarczą.

Ankieta to tylko kilka pytań, a jej wypełnienie nie zajmie Wam więcej niż 5 minut. Prosimy o jej wypełnienie – jest to ważne, ponieważ im więcej danych, tym bardziej wiarygodna będzie interwencja. A w konsekwencji – zapłacimy mniej…


*Źródło

Powiązane tematy