Od 2017 roku aktywnie działamy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce
Wesprzyj nasNa czym polega inicjatywa?
Chcemy sieciować organizacje pozarządowe w Polsce – umożliwić wymianę kontaktów, doświadczeń i potrzeb. Wiemy jak wielką stratę dla relacji międzyludzkich wzbudziła pandemia koronawirusa – szczególnie widać to po organizacjach pozarządowych, które nierzadko na wiele miesięcy musiały zawiesić swoje spotkania i które utraciły kontakt ze swoimi członkami i sympatykami.
Naszą ideę oparliśmy o istniejącą już formułę śniadań organizowanych przez Towarzystwa Biznesowe. Chcemy zastosować podobny schemat spotkań, ale zamiast śniadań zaoferujemy podwieczorki. Podczas spotkań przedstawimy się wzajemnie, opowiemy o swoich organizacjach i o potrzebach – z własnych doświadczeń wiemy, że gdy część oficjalna się kończy, automatycznie zaczynają się rozmowy na temat możliwości współpracy pomiędzy uczestnikami. Na każde spotkanie chcemy też zaprosić specjalnego gościa – może będzie to przedsiębiorca, urzędnik państwowy, znana osoba, a może to Tobie oddamy mikrofon i poprosimy o dłuższą prezentację własnej organizacji i działań jakie podejmujecie?
Spotkania chcemy odbywać regularnie, popołudniami, w jedno-, bądź w dwu-tygodniowych odstępach. Już dziś zachęcamy do zapisów!
Gdzie odbywać się będą spotkania?
Jesteśmy w trakcie urządzania naszej nowej siedziby przy Alei Zjednoczenia 50 w Warszawie, w pobliżu stacji metra Stare Bielany. Do dyspozycji będziemy mieli dla was nowoczesny hub dla organizacji pozarządowych, wyposażony w salkę konferencyjną, studio nagrań, przestrzeń dla dzieci, przestrzeń coworkingową i kuchnię. To tu, dzięki współpracy, będą rodzić się inicjatywy!
Dlaczego organizujemy spotkania?
Jak wskazuje badanie „Kondycja Organizacji Pozarządowych” „Choć zdecydowana większość (ponad 80% w skali roku) stowarzyszeń i fundacji deklaruje utrzymywanie kontaktów z innymi organizacjami pozarządowymi, to tylko dla niewielkiej części organizacji kontakty te mają charakter ścisłej współpracy.” Zaledwie dla 27% organizacji są to kontakty częste i regularne.
Raport zwraca uwagę na fakt, iż w przypadku bliskiej współpracy częściej współpracują ze sobą organizacje branżowe, niż lokalne – „. Jeśli chodzi o relacje ze stowarzyszeniami i fundacjami z najbliższej okolicy lub regionu, to utrzymuje je podobna część organizacji (82%), co w przypadku kontaktów branżowych, ale dużo rzadziej są to bardzo bliskie relacje (13%).”
Jednocześnie wśród głównej problematyki organizacji pozarządowych należy wymienić brak osób gotowych do zaangażowania (wskazuje na to 68% organizacji), konkurencja ze strony innych organizacji pozarządowych (24%), brak współpracy i konflikty w środowisku organizacji pozarządowych (22%) czy trudności w zdobywaniu funduszy i sprzętu (70%). Problemy te w dużej mierze może rozwiązać wzajemna współpraca, na przykład odpowiedzią na brak osób gotowych do zaangażowania może być działalność w partnerstwie, zaś trudności w zdobywaniu sprzętu może zastąpić wzajemne użyczanie sobie sprzętu przez organizacje.
Potrzebę działań nakierowanych na sieciowanie i wspieranie współpracy zauważyli również twórcy Raportu końcowego z ewaluacji ex-ante „Założeń do Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030” wskazując iż „biorący udział w konsultacjach przedstawiciele III sektora zgodnie przyznawali, że we współpracy oraz tworzeniu sieci wymiany doświadczeń – a także zasobów i usług – oraz wzajemnego wsparcia widzą olbrzymią szansę rozwoju dla organizacji pozarządowych. Wsparcie w samoorganizacji i sieciowaniu III sektora powinno dotyczyć współpracy (…) NGO i NGO, w wymiarze:
– realizacji projektów partnerskich;
– wzajemnej wymiany zasobów i doświadczeń;
– wsparcia w pozyskiwaniu funduszy.
Jak dalej opisują twórcy raportu:
„Wspomniane wcześniej deficyty sieciowania organizacji pozarządowych ze sobą, z administracja publiczną oraz biznesem zostały ocenione jako jedne z większych trudności III sektora. O ile trudności we współpracy z administracją i przedsiębiorcami wynikają najczęściej z niechęci tych drugich, to deficyty wzajemnego wspierania się NGO mają swoje podłoże w braku odpowiedniej konsolidacji sektora. Najczęściej wspominano o: – silnym konkurowaniu o deficytowe środki dotacyjne; – braku wzajemnego zaufania pomiędzy NGO; – braku kompetencji potrzebnych do podjęcia współpracy; – braku promowania dobrych praktyk w tym zakresie; – deficycie przedsięwzięć sieciujących.”
Spotkania organizowane są dzięki wsparciu z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO