Aktualności

Podsumowanie konferencji Skutecznie w NGO!

Podsumowanie konferencji Skutecznie w NGO!
Data publikacji
calendar 10 grudnia 2020
Autor publikacji
calendar Zespół KIPR

W skrócie

  • 5 grudnia odbyła się zdalna konferencja „Skutecznie w NGO”
  • Pierwsza część konferencji to panel dyskusyjny na temat wyzwań stawianych NGO przez koronawirusa.
  • Odbyły się także szkolenia nt. grafik, księgowości, aspektów prawnych oraz zakładania koła gospodyń wiejskich.
  • Zapraszamy do oglądania nagrań z konferencji!

W sobotę, 5 grudnia, na platformie Clickmeeting odbyła się konferencja „Skutecznie w NGO” organizowana przez Konfederację Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej.

Nagranie z konferencji:

Pierwsza część konferencji to panel dyskusyjny, podczas którego odbyła się dyskusja na temat wyzwań stojących przez społeczeństwem obywatelskim w Polsce w okresie pandemii COVID-19 z udziałem przedstawicieli instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, którzy wymieniali swoje doświadczenia z działalności w trakcie pandemii. Udział w dyskusji wzięli:

  • Piotr Krygiel (Narodowy Instytut Wolności)
  • Kamil Rybikowski (KIPR, Fundacja Polska Jutra)
  • Tomasz Wiśliński (Fundacja Przyszłość Pokoleń) 

Paneliści przedstawili spojrzenia na kwestię NGO w dobie koronawirusa z punktu widzenia swoich organizacji. Pan Piotr Krygiel opowiedział o działaniach Narodowego Instytutu Wolności, zmierzających do poprawienia sytuacji NGO na bazie Programu COVID-19. Sygnalizował, z jakimi problemami mierzyły się organizacje i jakie podejmowały wspólnie z NIW działania, aby zrealizować swoje projekty.

Pan Kamil Rybikowski dokonał ciekawego porównanie sytuacji przedsiębiorców oraz NGO w trakcie pandemii COVID-19, wskazując kluczowe podobieństwa i różnice, których jak się okazało – jest sporo.

Z kolei przedstawiciel Fundacji Przyszłość Pokoleń, Pan Tomasz Wiśliński, przedstawił case study projektu Kultura Solidarności, jako działania, którego zmiana realizacji została wymuszona przez pandemię.

Paneliści rozważali także, jak będzie wyglądał kolejny rok dla NGO. Prognozując 2021r., zastanawiali się czy nastąpi powrót do normalności, czy raczej należy nastawiać się na działania głównie zdalne.

Poza dyskusją, organizatorzy konferencji przygotowali pełen pakiet szkoleniowy dla organizacji pozarządowych, dotyczący zarówno kwestii formalnych związanych z prowadzeniem działalności, jak i uzyskania nowych kompetencji dla NGO.

Wśród tematyki szkoleń znalazło się między innymi tworzenie prostych grafik i publikacja ich w social media z wykorzystaniem darmowego oprogramowania, sprawy księgowe związane z zamknięciem roku w organizacji, wyjaśnienie formalnych przepisów dotyczących działalności organizacji (na przykład wyboru władz, czy zgłaszania zmian do sądu rejestrowego), czy zakładanie i prowadzenie działalności w Kołach Gospodyń Wiejskich. Pod koniec każdego ze szkoleń odbyła się sesja Q&A, w trakcie której działacze organizacji pozarządowych mieli okazję zadawać pytania szkoleniowcom. 

Szkolenie: Księgowe zamknięcie roku w NGO

Prowadzący: Piotr Kasperkiewicz

Szkolenie: Formalności w NGO – jak nie zakopać się w papierach?

Prowadzący: Łukasz Dudek

Szkolenie: Założyłam Koło Gospodyń Wiejskich. Jak to zrobiłam?

Prowadząca: Agata Żemetro

Szkolenie: Grafika dla opornych. Jak w kilka minut stworzyć atrakcyjny materiał w darmowym serwisie Canva? 

Prowadząca: Agata Przepiórka

____________________________________________________

Powiązane tematy