Aktualności

Kogo dotuje „Batory”? Deszcz pieniędzy dla NGO z funduszy norweskich – wesprzyj analizę!

Kogo dotuje „Batory”? Deszcz pieniędzy dla NGO z funduszy norweskich – wesprzyj analizę!
Data publikacji
calendar 25 września 2020
Autor publikacji
calendar Zespół KIPR

W skrócie

Tęczowe rodziny pełne sił i blasku”, „Hostel interwencyjny dla osób LGBT” czy znany „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” (dotacja nierozliczona) to tylko kilka przykładów projektów dofinansowanych setkami tysięcy złotych z tzw. funduszy norweskich.

Tęczowe rodziny pełne sił i blasku”, „Hostel interwencyjny dla osób LGBT” czy znany „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” (dotacja nierozliczona) to tylko kilka przykładów projektów dofinansowanych setkami tysięcy złotych z tzw. funduszy norweskich. 

Tzw. Fundusze Norweskie to kwoty rzędu milionów złotych, które są dotowane na różne projekty społeczne. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są płacone przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię, dzięki czemu mogą one korzystać z dostępu do rynku wewnętrznego UE.

Zaznaczmy więc: fundusze te nie są dobrowolnym darem ze strony Norwegii, Liechtensteinu i Islandii – te trzy kraje przelewają środki dla państw UE w zamian za dostęp do wspólnego unijnego rynku (mimo że nie są członkami UE)!

Niestety partnerzy z powyższych państw jednostronnie (mimo sprzeciwu polskiego rządu) wybrali operatora tzw. funduszy norweskich przeznaczanych dla NGO w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Jest nim konsorcjum 3 organizacji: Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich. Są one znane z lewicowego spojrzenia na rzeczywistość, co niestety może przekładać się na podział otrzymanych środków. W ubiegłych latach operatorem funduszy norweskich była sama Fundacja Batorego, nota bene założona i wspierana przez słynnego George’a Sorosa.

Wszystkim obywatelom powinno zależeć, aby fundusze EOG były dystrybuowane obiektywnie, transparentnie i wydatkowane na rzetelne projekty. Na lata 2019 – 2024 jest to w końcu aż 30 mln euro! 

Są to ogromne sumy, ponieważ Polska jest jednym z największych beneficjentów tzw. funduszy norweskich. Tym bardziej powinniśmy te pieniądze dobrze przeznaczyć. Wyobraźmy sobie, ile można zdziałać za 30 mln euro! Jako KIPR chcemy zbadać, czy rzeczywiście fundusze przydzielane są organizacjom rzetelnie i transparentnie, a następnie rozpropagować osiągnięte wnioski.

Już teraz widzimy, że poważne wątpliwości budzi wiele dofinansowanych projektów, które zdają się być jednostronne ideologicznie. Do wspomnianych wyżej kontrowersyjnych decyzji operatora funduszy norweskich można dodać przelanie środków na: „Koalicję Miast Maszerujących po równość osób LGBTQIA” (dofinansowany w 2020 r.), „Prawa reprodukcyjne i seksualne młodzieży – Akademia dla opiekunów placówek” (dotacja nierozliczona, wnioskodawca zakończył działalność) czy „Transpłciowość i różnorodność płciowa w kulturze”.

Czy w taki sposób powinny być rozdysponowane tzw. Fundusze Norweskie? Czy ich dystrybucja jest obiektywna i rzetelna? Czy operator nie powinien być bezstronny ideologicznie i przyznawać środki na różnorodne projekty? Czy takich projektów jest więcej i kto odpowiada za ich realizację?

Jako Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej chcemy stworzyć D O G Ł Ę B N Ą analizę, która zbada wydatkowanie funduszy norweskich przeznaczonych dla organizacji pozarządowych. 

Chcemy to zrobić, gdyż nie zgadzamy się na dotowanie jednostronnie ideologicznych projektów. Chcemy przyjrzeć się dofinansowaniom i podmiotom je otrzymującym. Nie będzie to jednak możliwe bez Twojej pomocy!

W ramach naszej pracy tworzymy także analizy i raporty. Tym razem sprawdzimy, jakie projekty i organizacje są finansowane z funduszy norweskich. 

Wszystko to jednak kosztuje. Każde Twoje 100 zł to wysyłka analizy do 20 dziennikarzy. Za 200 zł będziemy w stanie dotrzeć z promocją do kilkunastu tysięcy Polaków!

Brzmi interesująco, prawda? Wesprzyj nas i pomóż w stworzeniu analizy – razem przyjrzyjmy się, komu zostały przyznane środki rzędu milionów euro!

PS Jeśli uda nam się zebrać 15 000 zł przeprowadzimy także analizę organizacji pozarządowych wspieranych przez warszawski ratusz!

Powiązane tematy