Data publikacji
calendar 23 września 2020
Autor publikacji
calendar Zespół KIPR

W skrócie

Przewrotnie zacząć można od tego, czym patronite.pl nie jest. Jak podkreślają jego twórcy, nie jest typowym serwisem crowdfundingowym. Bowiem jego misja zasadniczo odbiega od typowego finansowania społecznościowego.

Przewrotnie zacząć można od tego, czym patronite.pl nie jest. Jak podkreślają jego twórcy, nie jest typowym serwisem crowdfundingowym. Bowiem jego misja zasadniczo odbiega od typowego finansowania społecznościowego.

W odróżnieniu od niego tutaj ideą jest relacja – trwałe połączenie dotujących z dotowanymi. A zawężenie pola działalności do szeroko rozumianej kultury czyni serwis wyjątkowym w dwójnasób. Właśnie zmienianie modelu finansowania (i funkcjonowania) kultury, która jest integralnym elementem naszego życia, stało się kanwą sukcesu przedsięwzięcia.

Dwie kieszenie, jedno serce

Youtuberzy, sportowcy, podcasterzy, organizacje, fundacje, “klasyczni” artyści, muzycy… Wielka i różnorodna społeczność połączona jednym pragnieniem – uniezależnienia się od comiesięcznego zdobywania środków na działalność. Bezpieczeństwo finansowe pozwala bowiem skupić się na tym, co najistotniejsze – tworzeniu świata miejscem bogatszym w pozytywne emocje. De facto na tym samym zależy ich odbiorcom, którzy – właśnie dzięki serwisowi – mogą stać się, oprócz bycia odbiorcami, także finansującymi kreatywną egzystencję ludzi, którym chce się chcieć.

Patronite.pl wyróżnia idea łączenia twórców ze wspierającymi na zasadzie przejrzystego modelu subskrypcyjnego – comiesięcznych stałych wpłat. Jak tłumaczą właściciele serwisu: „Nie chodzi o jednorazowe wsparcie projektu – patroni biorą autorów pod swoje finansowe skrzydła, regularnie, co miesiąc wspierając ich rozwój. Naszym marzeniem jest świat, w którym patroni wspólnymi siłami fundują twórcom comiesięczną pensję – jednocześnie nawiązując i budując głębokie, trwałe relacje”.

Realnie niewielkie wsparcie  sprawia, że patron dołącza do wyjątkowej społeczności. Istotą wymiany między wpierającymi a wspieranymi jest nie tylko budowa relacji, ale także oferowanie tym pierwszym dostępu do wyjątkowych nagród takich jak przedpremierowe nagrania, ekskluzywne, zamknięte grupy na Facebooku, livestreamy czy wreszcie spotkania z ulubionymi twórcami.

I widać, że pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Łączna społeczność wszystkich twórców, którym patronuje serwis, to ponad 10 milionów osób. Nie dość, że idea cieszy się popularnością wśród autorów, to również grono patronów jest stałe i wierne, skoro niektórzy autorzy otrzymają wsparcie na Patronite niezmiennie od ponad 40 miesięcy!

Użytkownik użytkownikowi równy

Rozpoczęcie działalności umożliwia szybka nieskomplikowana rejestracja w serwisie. Wszystkie kroki dodatkowo są opisane w łatwo dostępnym artykule-samouczku. Wielu może zaskoczyć, że na patronite.pl można być jednocześnie i patronem, i autorem.

Z pewnością jest to przestrzeń dobrze zabezpieczona, gdyż jak podkreślają właściciele serwisu: „Weryfikacja na Patronite obejmuje kilka etapów – od sprawdzenia zgodności treści profilu z regulaminem Patronite i stanem faktycznym, ustalenia czy autor jest właścicielem podlinkowanych kanałów, po formalne kroki weryfikacyjne, wymagające podania danych i potwierdzenia ich dokumentami”.

Duzi się postarali, by mali działali

W tę misję, którą jest zmiana postaw społecznych i sprawienie, że każdy regularną comiesięczną kwotą wspomaga rozwój talentów, ekipa serwisu angażuje nie tylko zwykłych użytkowników Internetu, ale również szereg podmiotów instytucjonalnych.

Współdziałanie z twórcami zrzeszonymi pod egidą patronite.pl to jedna z dróg angażowania się podmiotów w społeczną odpowiedzialnością biznesu. Dzięki środkom pochodzącym od partnerów serwisu, kwitnie nieskrępowana twórczość, np. publicyści internetowi zyskują niezależność, a młode talenty przestają zajmować się tylko pozyskiwaniem środków na przetrwanie.

Istotną składową przedsięwzięcia jest system partnerów serwisu, który umożliwia dotarcie do osób wpływających na szerokie masy konsumentów kultury. Można tu wskazać choćby największy na świecie Festiwal Młodych Zespołów – Emergenza czy ZIPSEE Cyfrowa Polska, który dociera ze swoim przekazem do twórców zrzeszonych w patronite.pl poprzez newsletter, fanpage Patronite czy współorganizację spotkań z autorami i ich patronami.

Zaś możliwość skorzystania z kategorii sponsorowanej otwiera drogę do pojawienia się na głównej stronie serwisu Patronite odwiedzanego ponad milion razy miesięcznie.

Zmalujmy razem coś

Jeśli oprócz artystycznej duszy i chronicznego braku środków, możecie pochwalić się dokonaniami na polu twórczości, to czym prędzej załóżcie konto https://patronite.pl/post/1395/konto-autora-instrukcja-w-10-krokach i uzyskajcie status autora. A jeśli po prostu chcecie za pomocą swoich wpłat pokolorować czyjś świat, stańcie się patronami.

Powiązane tematy