Aktualności

Akademia Liderów Rzeczypospolitej – oczko w głowie Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych

Akademia Liderów Rzeczypospolitej – oczko w głowie Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych
Data publikacji
calendar 26 sierpnia 2020
Autor publikacji
calendar Zespół KIPR

W skrócie

O takich ludziach mówi się, że chce im się chcieć. Prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, Tomasz Skorupski, tłumaczy, dlaczego warto inwestować czas i energię w „Akademię Liderów Rzeczypospolitej” – flagowy projekt Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

O takich ludziach mówi się, że chce im się chcieć. Prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, Tomasz Skorupski, tłumaczy, dlaczego warto inwestować czas i energię w „Akademię Liderów Rzeczypospolitej” – flagowy projekt Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych powstała w 2012 roku. Jej główną ideą, którą realizuje już 8 lat, jest zrzeszanie, integrowanie środowiska studencko-akademickiego do działań społecznych. Cel ten realizuje poprzez wprowadzanie w życie różnych projektów, wśród nich znajdziemy przede wszystkim „Akademię Liderów Rzeczypospolitej”.

Akademia Liderów Rzeczypospolitej to inicjatywa, która powstała w 2016 roku. Jest trzy stopniową platformą edukacyjną dla młodych liderów z całej Polski, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje i z przekonaniem wpłynąć na lokalne środowisko wyznając ideę M. Ghandiego: Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

Akademia Liderów Rzeczypospolitej, to największa szkoła liderów w Polsce. Przez prawie V edycji nasze szkolenia ukończyło już około 2500 osób, co roku ta baza się zwiększa. Największą miarą tryumfu naszego projektu są absolwenci. To niesamowite uczucie, kiedy dziękują nam i mówią, jak dużą rolę w ich późniejszych sukcesach odegrała Akademia. – komentuje prezes Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, Tomasz Skorupski.

Akademię oprócz etapów należy podzielić na edycję, aktualnie jesteśmy u progu zwieńczenia V edycji. W obecnej edycji odbyło się 27 szkoleń I stopnia, w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Na takie szkolenia zapraszanych jest 25 osób ze środowiska akademickiego, które wyróżniają się swoją postawą. W trakcie warsztatów uczestnicy zdobywają wiedzę z obszaru zarządzania projektami i komunikacji. Kolejnym krokiem jest szkolenie II stopnia, co roku odbywają 3 szkolenia II stopnia. Każde z nich przewidziane jest dla 50 osób, które zaprezentowały się najlepiej w trakcie I stopnia Akademii. Na szkoleniu II stopnia rozszerzane są obszary poruszane w trakcie I stopnia, a także znajdziemy tu szkolenia z desing-thinking, prawa w NGO, debatę oksfordzką, social media w działaniu lidera. Zwieńczeniem każdej edycji jest Szkoła Letnia Liderów – czyli 3 stopień Akademii. Tu miejsce znajdzie jedynie 35 osób, które są absolwentami II stopnia. W trakcie III stopnia uczestnicy zgłębiają obszar wystąpień publicznych, strategii rozwoju organizacji, czy też poszerzają wiedzę zdobytą wcześniej.

Mnie w Akademii Liderów szczególnie spodobała się interdyscyplinarność, którą mamy nie tylko wśród prelegentów, ale też uczestników. Spotykamy tu osoby studiujące prawo, ekonomię, kierunki techniczne, medyczne, co pracując w grupie, pozwala nam spojrzeć dużo szerzej niż na studiach – mówi Wiktoria Pawlak, II stopnia Akademii Liderów Rzeczypospolitej.

Nawet pandemia koronawirusa nie przeszkodziła w realizacji projektu. Fundacja zdecydowała się na wdrożenie szkoleń online, a dzięki doświadczeniu i świetnej organizacji sprostały one oczekiwaniom uczestników. „Szkolenie, mimo że odbyło się online było świetnym przeżyciem, organizatorzy poradzili sobie bardzo dobrze z jego realizacją, a prelegenci mieli już doświadczenie w prowadzeniu webinarów, to wszystko spowodowało, że spotykając później osoby, które ukończyły takie samo szkolenie w formie stacjonarnej nie czułem różnicy w wiedzy” – Michał Gratkowski, absolwent szkolenia online w ramach Akademii Liderów Rzeczypospolitej.

Podczas szkoleń uczestnicy biorą udział w warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych trenerów z dużym bagażem doświadczenia. Dodatkowo od II stopnia pojawiają się prelegenci związani ze światem biznesu czy administracji. Prelegentami na Akademii byli: Mateusz Morawiecki – prezes Rady Ministrów, Zbigniew Jagiełło – prezes banku PKO, Jadwiga Emilewicz – wiceprezes Rady Ministrów, minister Rozwoju, Olgierd Cieślik – prezes Totalizatora Sportowego, Marcin Chludziński – prezes KGHM Polska Miedź, Beata Daszyńska – Muzyczka prezes BGK.

Akademia Liderów to świetna okazja, aby pod okiem praktyków biznesu, administracji publicznej oraz profesjonalnych trenerów rozwijać swoje umiejętności menadżerskie i spotkać się z młodymi liderami z całej Polski. Nabyte umiejętności możemy później wykorzystać w Klubie Lidera Rzeczypospolitej działając na rzecz lokalnej społeczności w swoim regionie – komentuje Krzysztof Pokrywka, absolwent Akademii Liderów Rzeczypospolitej.

Klub Lidera Rzeczypospolitej, o którym mówił absolwent, to kolejny projekt Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych. Jest on platformą do działania dla młodych liderów z całej Polski, tworzoną przede wszystkim przez absolwentów Akademii. Kluby organizują inicjatywy, których celem jest budowanie aktywnego społeczeństwa obywatelskiego w swoim regionie. To osoby, którym nie jest obojętne jak wygląda ich mała ojczyzna i chcą ją uczynić lepszym miejscem dla każdego.

Członkowie Klubów i absolwenci Akademii wspierają Fundację w realizacji jeszcze jednego projektu, mowa o magazynie Akademickim Koncept. Czyli miesięczniku dystrybuowanym na uczelniach bezpłatnie. Obecny nakład to 30.000, oprócz formy papierowej magazyn ukazuje się też w e-wydaniu. To członkowie Klubów i absolwenci Akademii są autorami artykułów i pomagają w dystrybucji.

To wszystko powoduje, że Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych jest miejscem wszechstronnym. Daje młodym ludziom szansę do edukacji, zdobywania wiedzy, przekazywania jej a także działania w lokalnej społeczności. Pokazuje to ogromną siłę projektów.

Powiązane tematy