Aktualności

Bezpłatna i profesjonalna? Strona internetowa dla NGO!

Bezpłatna i profesjonalna? Strona internetowa dla NGO!
Data publikacji
calendar 17 lipca 2020
Autor publikacji
calendar Zespół KIPR

W skrócie

Marzenie zapaleńca okazało się strzałem w dziesiątkę – Radosław Tomaszewski realizuje siebie, a organizacje pozarządowe bezpłatnie dostają profesjonalne strony internetowe. Fundator Webdone mówi o zrodzonym z pasji wolontariacie.

Marzenie zapaleńca okazało się strzałem w dziesiątkę – Radosław Tomaszewski realizuje siebie, a organizacje pozarządowe bezpłatnie dostają profesjonalne strony internetowe. Fundator Webdone mówi o zrodzonym z pasji wolontariacie.

Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej: Czy już można mówić o sukcesie pomysłu bezpłatnego wsparcia organizacji pozarządowych w komunikacji wizualnej?
Radosław Tomaszewski: Mogę śmiało powiedzieć, że tak! Nasza fundacja nie jest jeszcze zarejestrowana, dopiero zabieramy się za formalności. Pomimo to, nawiązaliśmy już współpracę projektową z 17 organizacjami z Polski i zza granicy. 4 gotowe projekty i 4 projekty w budowie można już obejrzeć na naszej stronie w zakładce “Realizacje”. Projekty na ten moment realizujemy w ramach wolontariatu na rzecz organizacji, dla której budujemy stronę. Widzimy potencjał i możliwości rozwoju naszej fundacji w przyszłości. Póki co skupimy się na nieodpłatnym tworzeniu stron internetowych dla NGO. Czas wyklaruje jak się rozwiniemy.

W czym tkwi Wasz potencjał?
Obecnie cały swój wysiłek skupiam na rozwoju Webdone i realizowanych projektach. Wcześniej byłem freelancerem oraz pracowałem w software house i agencji marketingowej. Mam za sobą także jeden większy startup w roli Projekt Managera. Mam doświadczenie w pracy projektowej, współpracy zespołowej i w projektowaniu aplikacji internetowych – i tym doświadczeniem dzielę się z organizacjami pozarządowymi w zakresie Webdone. W moim zespole jest jeszcze psycholog – Magda, która będzie prowadzić treningi psychologiczne dla osób z niepełnosprawnościami – na początek przez internet, a potem być może także stacjonarnie. Ja również będę prowadził szkolenia online dla osób z niepełnosprawnościami przekazując swoją wiedzę dotyczącą budowania blogów i stron internetowych. W projekcie współpracuję również z kilkoma programistami i specjalistami w zakresie Usability, którzy w krytycznych momentach doradzają mi w sprawach projektowych.

Jak się przygotować, aby partnerstwo z Webdone było efektywne?
Przede wszystkim określić zakres potencjalnej współpracy. Warto mieć też stworzone jakieś treści do nowej strony, logo, a także zabezpieczony czas na współpracę projektową, która momentami bywa wymagająca. Przed organizacją stoi odpowiedzialne zadanie – opisanie kim jesteśmy, czym się zajmujemy, zaprezentowanie projektów… To wszystko wymaga czasu i zaangażowania w proces projektowy. W dużym stopniu pomagamy w tym procesie, jednak za organizację nie napiszemy treści do strony. Trzeba być na to przygotowanym. Lubimy dynamiczną pracę, codziennie stawiać jakiś krok w realizacji projektu. Lubimy też współpracować z organizacjami, które pracują nad projektem co najmniej równie ciężko jak my. Wtedy efekty pojawiają się szybko i są zadowalające dla obu stron.

Kilka wskazówek dla odpowiedzialnych za komunikację wizualną w sieci?
Przede wszystkim należy pamiętać, że strona internetowa to dla darczyńców, sponsorów czy wolontariuszy często pierwszy punkt kontaktu z organizacją. Oceniają ją oni na bazie wyglądu witryny i zawartych w niej informacji. Rzetelnie wykonana, “ciesząca oko” i przekazująca w skuteczny sposób niezbędne informacje, będzie potrafiła zachęcić do interakcji z organizacją. A na tym powinno nam zależeć. Warto więc rozważyć powierzenie budowy strony doświadczonej w tym zakresie osobie. Jeśli nie nam – Webdone – to można np. spróbować zdobyć fundusze na konkretny projekt, zawierający budowę strony internetowej, i wtedy zlecić to jednej z profesjonalnych agencji interaktywnych. 

Ostatnie pytanie przewrotnie dotyczy…początków. Skąd wziął się pomysł na inicjatywę?
Cztery lata temu, mieszkając w Anglii, razem z przyjaciółmi chciałem otworzyć fundację skupiającą się m.in. na pomocy dla zwierząt. Analizowałem dość wnikliwie strony organizacji o podobnych profilach. Zauważyłem wtedy, że wiele z nich ma bardzo proste strony internetowe, które zapewne często były tworzone własnymi siłami. Przeszło mi wtedy przez myśl, że istnieje przestrzeń na pomoc w tym zakresie. Obecnie sytuacja życiowa ułożyła mi się w taki sposób, że mam możliwość zaoferowania organizacjom pozarządowym nieodpłatną pomoc w zakresie budowy serwisów internetowych. Chcę pomagać tym, którzy pomagają innym. Ktoś ma możliwości udzielenia pomocy finansowej przeznaczonej na różne cele charytatywne, ja zaś mam konkretne umiejętności, którymi mogę się podzielić. I, patrząc na zdobyte już – po zaledwie trzech tygodniach od uruchomienia projektu Webdone – referencje, chyba wychodzi mi to całkiem nieźle.


https://fundacjawebdone.pl/
kontakt@fundacjawebdone.pl


Radosław Tomaszewski – fundator, pomysłodawca i realizator projektów internetowych na rzecz organizacji pozarządowych

Powiązane tematy