Data publikacji
calendar 30 czerwca 2020
Autor publikacji
calendar Zespół KIPR

W skrócie

PolakPotrafi.pl jest największą polską platformą crowdfundingową. Jej twórcy postawili na innowacyjną kombinację dwóch typów wsparcia – crowdsourcingu i crowdfundingu. Ten pierwszy odwołuje się do wykorzystaniu wiedzy i pomysłów zbiorowości w trakcie konkretyzacji i realizacji pomysłu projektodawcy.  Z kolei w drugim mowa jest o angażowaniu społeczności do dotowania konkretnego projektu. Takie nieobarczone ryzykiem testowanie pomysłu jest swoistym badaniem rynku.

PolakPotrafi.pl jest największą polską platformą crowdfundingową. Jej twórcy postawili na innowacyjną kombinację dwóch typów wsparcia – crowdsourcingu i crowdfundingu. Ten pierwszy odwołuje się do wykorzystaniu wiedzy i pomysłów zbiorowości w trakcie konkretyzacji i realizacji pomysłu projektodawcy.  Z kolei w drugim mowa jest o angażowaniu społeczności do dotowania konkretnego projektu. Takie nieobarczone ryzykiem testowanie pomysłu jest swoistym badaniem rynku.

Akcja reakcja

Idea finansowania społecznościowego opiera się o nagrody. Aby zbiórka mogła się odbyć, projektodawca musi opisać swoje przedsięwzięcie i określić, jakie bonusy zostaną przyznane tym, którzy zdecydują się go wesprzeć.

Co jednak ważne, wspierający nie mają wpływu na realizację projektu, który uzyska założone wsparcie, gdyż jedynym właścicielem koncepcji oraz zysków jest jego autor. Ten natomiast, w rewanżu za dofinansowanie, jest zobowiązany do zaoferowania wspierającym nagród, czyli najczęściej efektów swojej pracy – wiedzy, sztuki, atrakcji.

PolakPotrafi.pl cieszy się duża popularnością i jest uznanym wiarygodnym podmiotem, dlatego też nie dziwi, że partnerami serwisu są m.in. LOT, BlaBlaCar.pl, Legalnakultura.pl czy Focus.pl.

Profesjonalizm i zaangażowanie

Co oferuje tym, którzy zechcą się zaprezentować pod jego egidą? Wsparcie opiekuna projektu, czyli towarzyszącego na każdym etapie pracy nad kampanią, służącego wiedzą i doświadczeniem specjalisty w danej kategorii projektów crowdfundingowych.

Profesjonaliści podpowiedzą również najtrafniejsze kroki z obszarów Public i Media Relations. Część akacji informacyjnej na swe barki bierze portal, bowiem: „Dzięki wysyłanemu newsletterowi, prawie 200-tysięczna Społeczność PolakPotrafi.pl wspierająca projekty crowdfundingowe dowiaduje się o najciekawszych kampaniach”. Autorzy projektów idealnych pod każdym względem mogą zostać uhonorowani promocją na stronie głównej.

Siła sieci

Projekty nie giną w odmętach internetu. Ambicją twórców serwisu jest, by gromadziły wokół siebie społeczność, która śledzi historie związane z realizacją pomysłu. Im więcej zdjęć, filmów i informacji, tym większy odzew społeczny i szansa na dalszy rozwój inicjatywy. A także inspirowanie do działania kolejnych zapaleńców.

Aby rozpropagować przedsięwzięcia, wprowadzono ideę mecenatu. Do grona mecenasów, czyli osób wspierających projekty a czasem także oferującym dobra materialne sygnowane własnym nazwiskiem, zaliczają się m.in. Aleksander Doba, Mariusz Szczygieł czy Krzysztof Hołowczyc. Każdy jednak może zaangażować się w mecenat, czyli przekazać dobra, które zaktywizują działania wpłacających.

PolakPotrafi.pl ułatwia funkcjonowanie projektodawcom, toteż zachęca do korzystania z serwisów FastTony.es (automatyzuje kampanie na Facebooku, udostępnia i rozwija niestandardowe formaty reklamowe) i Envelo (serwis pocztowy). Po zdobyciu środków i przejściu do fazy realizacji również można liczyć na wsparcie. Szczególnie przy realizacji nagród, bowiem serwis automatyzuje pobieranie danych adresowych do ich wysyłki.

Ciekawą i niezwykle atrakcyjną funkcjonalnością jest wspieranie z YouTube. Bowiem jak podkreślają właściciele marki: „Jesteśmy jedyną platformą crowdfundingową w Polsce, która została zweryfikowana przez YouTube (Google), dzięki czemu możesz dodać adnotację na YouTube z linkiem prowadzącym bezpośrednio do Twojego projektu”.

Zasady bez kwasów

Twórcy platformy hołdują jasnym zasadom. Podkreślają, że projektodawca otrzymuje wszystkie środki, które zostaną wpłacone na jego rzecz, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Umożliwiają zbiórkę, ale dają na to określony czas. Projektodawcy zwykle dostają do dyspozycji dwa miesiące, zaś maksymalny czas trwania projektu to 75 dni. Potem, w zależności od tego, czy udało się zebrać zakładaną kwotę, czy też nie, przekazują zgromadzone środki twórcy projektu lub zwracają je wpłacającym.

Serwis szczyci się brakiem ukrytych kosztów. Łączna prowizja wynosi 9,9% a składają się na nią prowizja dla portalu wynosi (7,4) oraz prowizja dla operatora płatności (2,5%). Warto pamiętać, że jakkolwiek sam portal nie wystawia faktur związanych z donacjami, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wspierający taki dokument otrzymał od projektodawcy, o ile ten  prowadzi działalność gospodarczą, konkretnego przedsięwzięcia.

Z prawno-formalnego punktu widzenia istotne są przede wszystkim rygory kwalifikowania projektodawców. Tu miła niespodzianka, PolakPotrafi.pl jest otwarty na wszystkie – poza charytatywnymi – formy podmiotowości i działalności. Zatem zarówno osoba prywatna, jak i firma, stowarzyszenie czy fundacja ma otwartą drogę do zaistnienia na tym forum.

Na podbój świata!

Czujecie, że Wasz projekt przyciągnie uwagę darczyńców? Jesteście gotowi pokazać się światu i poddać ocenie wolnego rynku? Sprawdźcie się, korzystając z tego linku: https://polakpotrafi.pl/startuj

W formularzu zgłoszeniowym wyjaśnijcie, co chcecie osiągnąć, jakim kosztem i jakie formy nagród przewidujecie dla wspierających. A potem już tylko kontakt weryfikacyjny ze strony portalu i szansa na zawojowanie świata znajdzie się w Waszych rękach.

Powiązane tematy